Szafy Rack znane także pod nazwą szafy teleinformatyczne czy szafy serwerowe są podstawowym wyposażeniem niemal każdej serwerowni oraz centrum danych. Takiego rodzaju szafy są fundamentalnym elementem wyposażenia wielu firm IT, pomieszczeń przemysłowych, sklepów internetowych czy studiów nagraniowych, gdzie dane przechowywane są na wielu serwerach. Właściwości szafy typu Rack są uschematyzowane i każdy element musi spełniać określne standardy konstrukcyjne. Co to oznacza? Tak naprawdę określenie Rack oznacza system mocowania wyposażenia w szafach i stojakach. Jeżeli urządzenie posiada obudowę Rack, która jest ustandaryzowana, mamy pewność, że będzie ono mogło zostać bez przeszkód zamontowane w szafie.

Podstawowe funkcje:

Szafy Rack służą przede wszystkim do przechowywania oraz organizacji sprzętów informatycznych takich jak: serwerów, switchy, awaryjnych zasilaczy UPS czy sprzętu sieciowego. Szafa Rack idealnie spełnia swoją funkcję, jako miejsce do organizacji okablowania. Służą do tego elementy wyposażenia szafy, do których możemy zaliczyć m.in. półki, organizery, szuflady czy przepusty szczotkowe. Dzięki temu sprzęt oraz okablowanie są zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Szafę można dodatkowo wyposażyć w termostaty, wentylatory i ogrzewacze, co sprawia, że warunki wewnątrz szafy są dostosowane do utrzymywania odpowiedniej temperatury pracy urządzeń.

Wymiary szaf RACK

W wyniku coraz większej popularności szaf Rack, wymiary ich konstrukcji zostały ujednolicone.

·         Najczęściej można spotkać szafy o standardzie 19”, ponieważ obudowy wielu urządzeń sieciowych są właśnie w tym rozmiarze.  Istnieją także szafy o standardzie 10 oraz 21 cali, można w nich umieścić systemy alarmowe, monitoringu czy przeciwpożarowe.

·         Wysokość oraz pojemność szaf określamy jednostką U. Na rynku dostępne są szafy w wielkości od 4U (≈ 280mm) do nawet 47U (≈ 2280mm).

Rodzaje szaf RACK

Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje szaf Rack:

Szafy Rack wiszące przeznaczone są do montażu na ścianie, w celu zabezpieczenia mniejszych i lżejszych urządzeń np. telekomunikacyjnych lub monitoringu. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Szafy wiszące umieszczane są w miejscach z ograniczoną przestrzenią. Służą do budowy automatyki domowej i przemysłowej, małych systemów nagłośnieniowych i rozgłoszeniowych, małych sieci teleinformatycznych, telewizji przemysłowej. Dopuszczalna waga obciążeniowa dla takiego typu szafy wynosi 60 kg.

Szafy wiszące dzielą się na jednosekcyjne oraz dwusekcyjne.

·       Dwusekcyjne – umożliwia dostęp do szafy zarówno z przodu jak i z tyłu. Szafa posiada dodatkową konstrukcję z zawiasami z tyłu, dzięki której jest do niej dodatkowy dostęp.

    Jednosekcyjne - umożliwia dostęp do szafy tylko z przodu

Drugim rodzajem są szafy stojące, które dodatkowo w swojej obudowie posiadają stopki lub kółka, umożliwiające jej transport. Taki rodzaj szafy umożliwia umieszczenie w niej większej liczby urządzeń teleinformatycznych i innych w ramach jednej zabudowy. W szafach stojących dopuszczalna waga jest większa od wiszącej i wynosi nawet do 1000 kg. Szafa stojąca umożliwia swobodną rozbudowę oraz łatwą zmianę miejsca.

Powiązane produkty

Produkt został dodany do schowka
Produkty dodane do porównania

Strona korzysta z plików cookie
w celu realizacji usług zgodnie
z Polityką Prywatności.