Patchcord światłowodowy charakterystyka oraz zastosowanie

Światłowód to elastyczne, przezroczyste, cienkie włókno szklane. W porównaniu do zwykłego patchcorda, gdzie dane przesyłane są elektrycznie, to w światłowodzie dane przesyłane są za pomocą światła. Patchcord światłowodowy ma wysoką odporność na warunki atmosferyczne, bardzo szybki przesył danych, niewielką wagę oraz wymiary.

Zastosowanie

Światłowód ma szerokie zastosowanie w dziedzinie telekomunikacji oraz teleinformatyce. Najpopularniejszym zastosowaniem jest Internet światłowodowy.

Światłowody mają także zastosowanie w lokalnej sieci komputerowej, sieci telewizyjnej oraz telefonicznych, łączenia światłowodów czy pasywnej sieci optycznej.

Budowa

Patchcord światłowodowy zbudowany jest z trzech podstawowych elementów: rdzeń, płaszcz oraz pokrycie.

Rdzeń - najważniejszym elementem patchcordu, to nic innego jak włókno szklane z odrobiną kwarcu oraz polimerów

Płaszcz – element chroniący rdzeń, tworzy barierę dla transmisji fal świetlnych

Pokrycie – zewnętrzna warstwa kabla. Chroni wewnętrzną część kabla przez czynnikami zewnętrznymi

Podział na:

Światłowód jednomodowy  ( singlemode ) – transmisja światła przesyłana jest tylko poprzez jeden mod ( tzw. promień światła ma ten sam kąt odbicia co w płaszczu rdzenia ). Światłowód jednomodowy charakteryzuje się grubością rdzenia, która wynosi 9 mikrometrów. Stosowany jest przede wszystkim do przesyłu danych na dłuższe odległości, nawet do 100 km.

Światłowód wielomodowy ( multimode ) – transmisja światła przesyłana jest przez wiele modów jednocześnie ( promień światła ma kilka kątów odbicia w płaszczu rdzenia ).  W wyniku czego może dojść do rozmycia sygnału i utraty transmisji.  Grubość rdzenia wynosi 62,5 i 50 mikrometrów. Stosowane są do przesyłu danych na mniejsze odległości, do 2 km.

Rodzaje wtyków

Wtyki światłowodowe nazywane także złączami służą do podłączenia lub odłączenia kabli światłowodowych. Każde złącze różni się od siebie pod względem zastosowania czy polerowania. Istnieje wiele rodzajów złącz światłowodowych, do najpopularniejszych można zaliczyć:

ST (złącza bagnetowe) – wykorzystywany jest w telekomunikacji, przemyśle czy medycynie

FC (złącza gwintowe) – można używać go do telewizji kablowej

SC (złącza push-pull) – wykorzystywane jest w telekomunikacji oraz telewizji kablowej

LC (złącza zatrzaskowe)- wykorzystywane jest w urządzeniach pomiarowych

Złącza APC i UPC

APC oraz UPC jest to forma polerowania ( inaczej szlifowania ) złącz światłowodowych. 

Proces polerowania ma na celu zapewnienia, że nie ma nawet minimalnej szczeliny powietrznej w miejscu łączenia dwóch złącz ze sobą. Polerowanie zapewnia bezpośredni kontakt włókien w celu eliminacji odbicia sygnału wstecznego.

APC końcówka włókna polerowana jest pod kątem 8°.

UPCwłókno polerowania jest proste

Należy pamiętać, że nie powinno się łączyć włókna APC i UPC razem, ponieważ różnią się od siebie pod względem budowy oraz parametrów. W wyniku czego pomiędzy nimi może utworzyć się niepotrzebna szczelina powietrzna.  W ten sposób może nastąpić utrata sygnału.

Simplex i duplex

Kabel typu simplex jest pojedynczym światłowodem.  Głównie stosowany jest gdy sygnał musi przesyłać się w jednym kierunku.

Z kolei kabel typu duplex to podwójnie połączone ze sobą włókna. Stosowany jest tam, gdzie dane muszą być przesyłane dwukierunkowo.

Powiązane produkty

Produkt został dodany do schowka
Produkty dodane do porównania

Strona korzysta z plików cookie
w celu realizacji usług zgodnie
z Polityką Prywatności.